Obuwie ze skóry naturalnej – dlaczego warto wybierać właśnie takie ? cz. 1

    

    W dobrze dopasowanych butach można zajść naprawdę daleko ! Dlatego nie bez znaczenia jest to, jakie obuwie wybiera się na co dzień – a może być wykonane z różnych materiałów, a co za tym idzie, zapewniać różny komfort. Każdemu zależy jednak na jak największej wygodzie. Dobrze też, jeśli buty są trwałe, wytrzymałe i gwarantują odpowiednie warunki dla stóp. Nie każdy materiał, z którego wykonane są buty, może to zapewnić. Z pewnością jednak zrobi to prawdziwa skóra i właśnie dlatego warto wybierać buty ze skóry naturalnej.

 

Jakie są zalety obuwia z prawdziwej skóry ?

 

    W ostatnich latach wiele mówi się o naturalności produktów – nieprzetworzonym pożywieniu, dążeniu do minimalizmu, jeśli chodzi o ilość stosowanej chemii, o swoistym powrocie do prostoty i – właśnie – naturalności – która ma zapewnić zdrowie, swobodę, radość, odciążyć i poniekąd oczyścić organizm oraz środowisko wokół niego. Dokładnie tak samo należy spojrzeć na obuwie ze skóry naturalnej. Skoro świadomie wybiera się odzież wolną od sztucznych dodatków – syntetyków, barwników, elementów, które mogą niekorzystnie oddziaływać na skórę – tak samo świadomie powinno się wybierać obuwie.

    Wtedy oczywiste będzie, że buty z prawdziwej skóry są najlepszym wyborem pod względem higienicznym i zdrowotnym, jak i z uwagi na komfort, wygodę i funkcjonalność. Co odróżnia buty ze skóry naturalnej od tych wykonanych ze sztucznej ? Dlaczego warto kupować obuwie dziecięce z prawdziwej skóry ? Jakie są jego zalety ?

 

Miękkość

 

    Prawdziwa, naturalna skóra jest miękka i elastyczna, co sprawia, że doskonale dopasowuje się do kształtu stopy, nie odkształca się i nie powoduje otarć. Oczywiście, zaraz po zakupie nowego, świeżego obuwia, mogą pojawić się niedogodności. Każdy zna to uczucie – „obtarły mnie nowe buty!”. Wynikają one jednak z faktu, że skóra naturalna pracuje na stopach, z każdym ruchem dopasowuje się do jej szczegółów anatomicznych, by po kilku wyjściach idealnie się do nich ułożyć. Ostatecznie, buty ze skóry naturalnej stają się wyjątkowo wygodne, doskonale przylegające do stopy, zapewniając jej wygodę, komfort i pełną naturalność ruchów. 

    Nie jest tak w przypadku sztucznych materiałów, które pod tym względem nie są elastyczne – ulegają odkształceniom, które jednak nie mają nic wspólnego z ergonomią stóp i ich ruchem, są za to podatne na warunki atmosferyczne, wszelkie odchylenia czy rozciągnięcia lub wręcz przeciwnie – nie są w stanie dopasować się do stopy, nie rozciągają się, są równie ciasne w chwili zakupu, jak i po dłuższym chodzeniu.

 

Naturalna wentylacja

 

    Skóra naturalna zapewnia cyrkulację powietrza, dzięki czemu pozwala zachować dziecku odpowiednią higienę stóp. Nawet po całodniowym chodzeniu w obuwiu można mieć poczucie świeżości i komfortu – stopy się nie pocą, nie są więc narażone na działanie drobnoustrojów ani na zmiany temperatur, co ma znaczenie dla zdrowia. Ciepło najszybciej wytrąca się przez kończyny i ściąganie obuwia, w którym stopa się spociła, w miejscu, gdzie powietrze jest chłodniejsze, możne znacznie obniżać odporność. Ma to także znaczenie czysto estetyczne – ściąganie obuwia po całym dniu noszenia przestaje być krępujące, można wyzbyć się obaw o przykry zapach.

 

Długotrwałość

 

    Naturalna skóra, używana do produkcji butów wytrzymuje naprawdę długo. Dobrze dobrana do rodzaju skóry pielęgnacja zapewnia wytrzymałość i długowieczność. Skórzane obuwie nie pęka, nie kruszy się, powstają na nim zagięcia tylko w miejscach, w których pracuje stopa, co jednak nie powoduje jej niszczenia, co więcej -  można też temu zaradzić, jeśli odpowiednio impregnuje się obuwie, używa prawideł, zapewnia mu odpowiednią pielęgnację.

    Wskazane cechy niestety nie dotyczą obuwia ze sztucznych materiałów. Nawet, jeśli but wydaje się wygodny i miękki, to niestety – po niedługim czasie można zauważyć jego odkształcenia, zbytnie rozciągnięcie, szybsze niszczenie się tworzywa, brak swobodnego przepływu powietrza, co powoduje potliwość i przykry zapach stóp, a przede wszystkim – słabą wytrzymałość. Wystarczy porównać, jak długo służą buty ze skóry naturalnej, a ile można się cieszyć tymi wykonanymi ze innych tworzyw.

 

Wynik jest jednoznaczny !

 

Rozdział II: Obuwie ze skóry naturalnej – dlaczego warto wy-bierać właśnie takie ? cz. 2