Jak wyglądają i rozwijają się stopy dziecka ?

      

           Przed wyborem pierwszych butów dziecka, warto dowiedzieć się, jak rozwijają się stopy i w jaki sposób należy o nie dbać, aby zapewnić im zdrowie na długie lata. Stopy dziecięce znacznie różnią się od stóp dorosłego człowieka. Nie mają jeszcze ukształtowanych sklepień, a duży palec odstaje od reszty w charakterystyczny sposób. Takie stopy są również bardziej pulchne, ponieważ ich wnętrze jest wypełnione tkanką tłuszczową, która zaczyna zanikać dopiero wtedy, gdy dziecko stawia pierwsze kroki, czyli około 1 roku życia.

 

        Na tym etapie rozwoju wszystkie niemowlęce stópki mają „płaskostopie fizjologiczne”, które poniżej 3. roku życia jest całkowicie normalne i nie powinno być powodem do zmartwień. Jego występowanie wynika ze słabej siły mięśniowej i więzadłowej, która staje się wystarczająca dopiero około 3-4. roku życia, a wtedy płaskostopie powinno ustąpić. Okres, kiedy dziecko ma 4-5 lat jest najbardziej znaczący dla rozwoju stóp, ponieważ wtedy zaczynają one intensywnie pracować.

 

        W tym czasie możemy zauważyć pierwsze nieprawidłowości w trakcie chodzenia, czy biegania. Warto zainwestować w takim wypadku w buty profilaktyczne, które będą kształtowały stopy dziecka, nie wpływając na dalszą stabilizację chodu. Buty dziecięce, które mają za zadanie wspomóc ewentualną rehabilitację w kierunku zmniejszenia płaskostopia, czy np. koślawości kolan muszą być wybrane przez specjalistę- ortopedę. Są indywidualnie dobierane do wieku dziecka oraz jego problemu. Zaleca się kontrolowanie ich co pół roku i w tym czasie można zdiagnozować płaskostopie, jeśli wciąż nie ustąpiło.

 

         Warto wiedzieć, że miękkie chrząstki stóp zaczynają zmieniać się w szkielet kostny dopiero od 6. roku życia. W tym okresie dziecko również intensywnie chodzi. Ważne, by wybrane buty dla dzieci były z odpowiednią wkładką. Powinna być nie tylko świetnie dostosowana do stóp dziecka, ale również oddychająca i wykonana z naturalnego materiału.

 

       Około 7. roku życia, dziecięce stópki zaczynają przypominać wyglądem stopy dorosłego, a chód staje się stabilny, bezpieczny i przybiera stały charakter.

 

         Wzrost kostny trwa dopóki dziecko nie osiągnie wieku 14-15 lat. Wtedy jego stopy przybierają ostateczną formę, ale wciąż nie są całkowicie rozwinięte. Przekształcenie ich w 28 sztywnych i mocnych kości może potrwać aż 20 lat. Rozwój dziecięcych stóp jest bardzo nieregularny. Nie tylko inaczej rosną u dziewczynek i chłopców, ale i tempo ich rozwoju może się zmieniać w zależności od okresu. - U najmłodszych dzieci stopy rosną najszybciej, natomiast u dzieci w wieku 3-7 lat przyrastają o około 5 mm długości co pół roku. - Aby nie narażać dziecka na chodzenie w za małych bucikach, w okresach najszybszego rozwoju stopy powinno się mierzyć co trzy miesiące.

 

         Obuwie dla dzieci powinno być dostosowane do ich wieku. Producent w procesie produkcji zawsze dba, by były one wykonane w odpowiedni sposób. Obuwie dziecięce nie powinno mieć żadnych odstających elementów w środku buta, musi być też odpowiednio wyprofilowane i posiadać wyższe podbicie, ponieważ łuk stopy dziecka dopiero się kształtuje. Obuwie wykonywane jest również z użyciem naturalnych materiałów, takich jak skóra. W wielu przypadkach buty posiadają specjalne siateczki, które pozwalają na swobodne oddychanie skóry.