Kiedy pierwsze buciki dla dziecka ?

    

    Wielu rodziców boryka się z problemem, kiedy należy kupić pierwsze buciki dla dziecka. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup pierwszych butów w momencie, gdy dziecko większość swojego czasu spędza chodząc i biegając oraz w celu ochrony przed ostrymi elementami na podłożu, gdy chcemy zacząć spacerować z dzieckiem na zewnątrz. Moment, w którym dziecko próbuje stawiać pierwsze kroki jest indywidualny i niezależny od rodziców. Jeśli zbyt szybko zaczniemy zakładać buciki, możemy doprowadzić do deformacji stóp.

 

    Buciki dziecięce są odpowiednie w momencie, kiedy dziecko ma już ukształtowany łuk stopy. Wtedy nawet nieco bardziej twarda wkładka w obuwiu nie powinna być przeszkodą do swobodnego poruszania się. W okresie, kiedy dziecko jeszcze nie chodzi lub dopiero uczy się chodzić, należy w miarę możliwości unikać butów.

 

    Kiedy jest ciepło dziecko może mieć gołe stópki i swobodnie nimi machać. Natomiast w chłodniejsze dni przydadzą się miękkie, bawełniane skarpetki najlepiej z antypoślizgową podeszwą. Nie mogą być za ciasne, aby nie zniekształcały stópki oraz nie zaburzały swobodnego przepływu krwi. Ważne jest, aby stópki dziecka jak najdłużej miały bezpośredni kontakt z podłożem. Dzięki temu stopa ma szansę sama pracować, przyzwyczajać się do nowej roli i odpowiednio reagować na różne rodzaje nawierzchni.

 

    Dlatego nie należy spieszyć się z kupowaniem obuwia dziecięcego. Pierwsze buty powinny być kupione w momencie, kiedy maluch faktycznie zaczyna już sam tuptać.

 

    Należy dobrze zastanowić się nad pierwszymi bucikami dla dziecka, ponieważ muszą być one nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Powinno się wybrać model, który będzie nieco wyższy, ponieważ dzieci nie mają dobrze ustabilizowanych stawów, a pierwsze próby biegania mogą skończyć się wieloma upadkami. Warto zapobiec skręceniom kostek i wybrać buty, które będą jak najbardziej komfortowe dla dziecka.