Obuwie ze skóry naturalnej – dlaczego warto wybierać właśnie takie ? cz. 2

 

Z jakich skór produkuje się buty ?

           Wyróżnia się dwa rodzaje skór naturalnych – gładką i szorstką (w dotyku przypomina meszek) – a wśród nich kilka gatunków, z których każdy różni się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami. Wszystkie łączą wyżej wymienione cechy, z kolei różnice będą polegały głównie na odporności na zabrudzenia i sposobie pielęgnacji.

 

  • Skóra licowa - jest to najbardziej klasyczny rodzaj skóry. Może być gładka, matowa lub lakierowana, jest wyjątkowo trwała, odporna na wilgoć i łatwa w pielęgnacji, odpowiednia dla każdego rodzaju obuwia.
  • Zamsz – szorstka, miękka i chłonna wyprawiona skóra, nieco bardziej podatna za zabrudzenia, idealna na okres wiosenny, letni oraz jesienny.
  • Welur – szorstka skóra, nieco bardziej odporna odmiana zamszu, dobra w obuwiu jesiennym.
  • Nubuk – odmiana szorstkiej skóry, wyprawiona, miękka, oszlifowana i polerowana, bardzo często wykorzystywana w obuwiu sportowym i trekkingowym.

Obuwie dziecięce firmy REN BUT wykonuje się z różnego rodzaju skór. Czasem ze względów estetycznych wykonuje się także połączenia różnych rodzajów.

 

Jak pielęgnować obuwie ze skóry naturalnej ?

        Odpowiednia pielęgnacja zapewnia wytrzymałość i dobry wygląd obuwia skórzanego przez cały sezon. Buty ze skóry naturalnej nie mogą być prane w pralce ani traktowane środkami chemicznymi. Zabrudzenia z błota czy piasku łatwo usunąć po wyschnięciu miękką szczoteczką lub wilgotną szmatką,  z kolei do pielęgnacji i impregnacji stosuje się specjalne pasty i kremy, które dodatkowo zapewniają zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. W przypadku szorstkich skór, poleca się specjalistyczne spreje, które wnikają w strukturę skóry, wzmacniając ją, chroniąc przed wilgocią, osiadaniem kurzu, a także nieco odświeżając kolor.

 

Zdrowo, modnie i wygodnie, czyli buty ze skóry na każdą stopę i porę roku

        Buty dziecięce ze skóry naturalnej doskonale sprawdzą się o każdej porze roku. Zimą będą trwałe, odporne na wilgoć, dobrze izolujące stopy od niskiej temperatury. Latem zapewnią komfort i miękkość podczas długich spacerów, zaś wiosną i jesienią umożliwią cyrkulację powietrza w cieplejsze dni, zaś w chłodniejsze dobre zabezpieczenie przed wilgocią. Ponad wszystkim będzie zdrowie, wygoda i trwałość, czyli nadrzędne cechy skórzanego obuwia, które czynią z niego idealne dla dzieci.

        Wszystkie tworzone są z najwyższej jakości skóry, zgodnie z najnowszymi trendami, w poczuciu estetyki i wygody. Szczególnie zaś obuwie ze skóry naturalnej dla dzieci produkowane jest z ogromnym przywiązaniem do detali tak, by na etapie dynamicznego wzrostu i zmian anatomicznych stopy dziecka miały odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. By pierwsze kroczki, jak i długie godziny biegania i beztroskiej zabawy, były dla nich w pełni bezpieczne, wygodne i po prostu zdrowe.

        Skórzane obuwie to także praktyczność. Odpowiednia dbałość i pielęgnacja sprawią, że jedna para może posłużyć na cały sezon, wciąż wyglądając dobrze i solidnie. Buty ze sztucznych materiałów nie są w stanie tego zapewnić – po czasie zwycięży rozciągnięcie (lub przeciwnie !) albo po prostu zniszczenie, które niekoniecznie będzie wynikało ze złej eksploatacji. Niestety – trwałości syntetycznych materiałów nie sposób porównać do skóry naturalnej, podobnie, jak ich kwestii higienicznych.

 

Dlaczego nie należy kupować dzieciom obuwia ze sztucznej skóry ?

    W chwilach, kiedy maluch zaczyna stawać na własne nogi, wybór odpowiedniego obuwia jest niezwykle ważny, ponieważ będzie bezpośrednio odpowiedzialny za prawidłowy rozwój motoryczny oraz oczywiście wygodę i, można powiedzieć, zapał malucha do samodzielnych wędrówek. Kupując obuwie ze sztucznych materiałów, naraża się dziecko na szereg niedogodności – od pocenia się stópek nawet przy chłodnych temperaturach, po uciski w nieodpowiednich miejscach. Przede wszystkim – sztuczna skóra nie układa się zgodnie z anatomią stopy i nie gwarantuje miękkości w odpowiednich miejscach, tak ważnych w obuwiu dla dzieci.

 

Jakie są konsekwencje chodzenia w obuwiu ze sztucznej skóry przez dzieci ?

    Poza niewygodą to przede wszystkim deformacje stóp, wytworzenie złych nawyków chodzenia i układania stóp (dopasowanych do warunków obuwia, a nie fizycznych), których korygowanie (leczenie) bywa znacznie bardziej kosztowne. Także narażenie na choroby skóry, związane z potliwością, która wynika z faktu, że sztuczna skóra nie zapewnia odpowiedniej wentylacji.

 

    Warto również pamiętać, że nie należy u małych dzieci stosować obuwia po kimś. W pierwszych latach życia każda para butów powinna być nowa, dopasowana do stóp dziecka, tak, by mogło samodzielnie zbudować własny sposób chodzenia, wyczuć nacisk swojego ciężaru i układać stopy zgodnie z warunkami, jakie dyktuje mu jego własne ciało. Rodzice muszą mieć świadomość, że jeśli kupią dziecku używane obuwie, to niechcący mogą mu też przekazać wady postawy ich poprzedniego właściciela.

 

    Sceptyków może zniechęcić cena. Obuwie ze skóry naturalnej zazwyczaj – co jednak nie jest regułą - jest wyraźnie droższe od tego wykonanego ze sztucznych materiałów i do tego w większości przypadków nie są wyprofilowane. Nie oznacza to jednak, że osoby o ograniczonym budżecie muszą zrezygnować z ich kupna. Wręcz przeciwnie. Mają możliwość wyboru innych skór jak na przykład wykonane z weluru, nubuku, zamszu lub mieszanka w połączeniu z różnymi skórami a także z naturalnym materiałem. Przekrój cen jest dostosowany dla każdego z Was.

    Proszę pamiętać, że buty to inwestycja w zdrowie naszej pociechy a oszczędzanie dzisiaj może przyczynić do znacznych kosztów w przyszłości także nieodwracalnych zmian. Więc wybór obuwia skórzanego dla dziecka jest jednoznaczny.

 

Warto się jednak głęboko zastanowić, za co tak naprawdę się płaci. Łatwo to podsumować:

 

  • Miękkość
  • Wygoda
  • Zdrowie
  • Trwałość
  • Jakość
  • Estetyka

Właśnie to składa się na nieco wyższą cenę, która ostatecznie – biorąc pod uwagę, że obuwie ze skóry naturalnej może służyć przez cały sezon – wcale nie wydaje się tak wysoka. Czy warto ponosić taki koszt ?

 

Zdecydowanie tak !

 

Rozdział I: Obuwie ze skóry naturalnej – dlaczego warto wy-bierać właśnie takie ? cz. 1