Pierwsze buciki – jak je dobrać ?

    Wybór pierwszych butów dla dziecka nie jest sprawą prostą.  Na rynku jest wielu producentów dziecięcego obuwia i czasem trudno się zdecydować, które buty wybrać. Rodzic wchodząc do sklepu może się poczuć przytłoczony ogromną ilością obuwia o przeróżnych kształtach, wzorach i kolorach. Nie zawsze wiadomo, czy akurat wszystkie modele są odpowiednie dla małych dzieci. Wybór bucików jest bardzo ważny, bo ma wpływ na prawidłowy rozwój i kształtowanie się stópek malucha. Nieodpowiednio dobrane obuwie może prowadzić do deformacji stóp.

 

Jakie więc powinny być pierwsze buciki dla dziecka ?

 

Wybierając je należy się kierować nie tylko własnymi upodobaniami estetycznymi czy ceną, ale i względami praktycznymi, takimi jak wygoda czy wysoki komfort użytkowania, które zapewnią małym stópkom odpowiednią stabilność. Należy również zwracać uwagę na zdrowotne aspekty bucików oferowanych przez sklep. Dobre obuwie powinno spełniać wiele warunków, aby nie zaburzać rozwoju stóp.

 

Oto bardzo ważne wskazówki:

 

- Sznurowane buty z usztywnioną piętą to najlepszy wybór na początek. Przy bardzo dużej niestabilności stópek powinny sięgać nieco ponad kostkę, jednak nie zbyt wysoko, ponieważ mogłyby ograniczyć ruchy.
-  Buty zapinane na rzepy powinny mieć co najmniej dwa, a nawet trzy paski w przypadku sandałów. Ich zadaniem jest nie tylko ułatwienie zakładania, ale i dopasowanie do stopy i stabilne trzymanie kostki.
-  Podeszwa buta powinna być elastyczna i łatwo się zginać w linii zgięcia palców oraz mieć właściwości antypoślizgowe, które zapewniają dobrą przyczepność do podłoża.
- But powinien mieć szeroki, wysoki i zaokrąglony czubek, aby dziecko mogło swobodnie poruszać paluszkami.
- Obcas nie może być wysoki ani wąski. Dla dzieci do 3. roku życia zaleca się obcas o wysokości maks. 1 cm. Powinien on obejmować 1/3 długości buta. Musi być stabilny, dzięki czemu dziecko nie będzie przekrzywiać stóp do środka ani na zewnątrz.
- Podszewka obuwia powinna być gładka i miękka, aby nie obcierać stopy. Szwy ani żadne twarde elementy nie powinny być wyczuwalne.
- Najlepsze dla dziecka są buty z naturalnej skóry lub przewiewnej naturalnej tkaniny jak np. bawełna. Takie materiały zapewniają prawidłowy mikroklimat wnętrza obuwia.
- Wkładka/wyściółka powinna być wykonana z naturalnej skóry, która pochłania pot wydzielany przez stopy.
- Nie należy kupować tanich butów, ponieważ w większości są wykonane z syntetycznych materiałów nie przepuszczających pary wodnej i stopy będą się w nich intensywnie pocić.
- Nie powinno się kupować butów ani za dużych ani za małych. But z zakrytym czubkiem powinien być dłuższy od stopy średnio o około 1 cm. Noszenie obuwia większego o jeden rozmiar nie jest jednak tak szkodliwe jak noszenie obuwia zbyt ciasnego.
- W okresie jesienno-zimowym buciki powinny być ocieplone oraz wykonane z materiału typu membrana, które jest nieprzemakalne, ale i oddychające. Podeszwa powinna być grubsza, elastyczna i antypoślizgowa.
- Warto zwrócić uwagę na to, czy na obuwiu jest znak „Zdrowa Stopa”.  Znak ten informuje o tym, że buciki są wykonane w prawidłowy sposób  i dostosowane do wymagań dziecięcych stóp. Taki znak przyznaje Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Łodzi z oddziałem w Krakowie.