Jak sprawdzić czy dziecko ma płaskostopie ?

        Każde dziecko rodzi się z „płaskostopiem fizjologicznym”. Nie jest ono wadą, ponieważ wynika z budowy nierozwiniętej stopy i z biegiem czasu zanika, gdy mięśnie się wzmacniają. Czasem jednak zdarza się, że w wyniku zaburzeń stopa nie rozwija się prawidłowo i płaskostopie nie znika. U starszych dzieci jest to już deformacja, która polega na braku lub obniżeniu naturalnego wysklepienia stopy. Zdrowa stopa nie powinna dotykać podłoża całą swoją powierzchnią, ponieważ jej kości tworzą łuk. Jeśli stopa jest płaska, oznacza to, że doszło do zaniku takiego łuku i dlatego całkowicie przylega do podłoża.

 

- Do 3. roku życia, zanim mięśnie stóp wzmocnią się wraz z rozwojem,  płaskostopie jest całkowicie normalnym zjawiskiem i nie powinno być powodem do zmartwień.
- Jeśli w wieku 3-4 lat lub więcej sklepienie wciąż nie jest ukształtowane, oznacza to, że stopa nie rozwija się prawidłowo i prawdopodobnie dziecko ma płaskostopie.
- Płaskostopie jest wadą postawy, która może ograniczać aktywność ruchową dziecka, ze względu na dyskomfort lub ból odczuwalne podczas dłuższego stania, chodzenia lub biegania.
- Nieleczone płaskostopie może objawiać się również bólem nie tylko stóp, ale i łydek, kolan czy kręgosłupa.
- Zniekształcenie stopy może wpływać także na trudności z dobraniem odpowiedniego obuwia lub szybkie zużycie nieodpowiednio dobranych butów.
- Płaskostopie może prowadzić do nadwagi, ponieważ zniechęca dziecko do aktywności fizycznej. Nadwaga natomiast może pogłębiać wadę poprzez zwiększenie nacisku na zdeformowaną stopę.
- Nieleczone płaskostopie może wpłynąć na utrzymywanie przez dziecko niewłaściwej postawy ciała i problemy z poruszaniem się.

 

Możliwe przyczyny występowania płaskostopia:
- Nadmierne obciążenie dziecięcych stóp wynikające z nadwagi lub podnoszenia znacznych ciężarów.
- Zbyt mała aktywność fizyczna.
- Niewłaściwie dobrane obuwie.
- Niedobór witaminy D lub soli mineralnych.

 

        Pamiętaj, że możesz sprawdzić czy stopa dziecka prawidłowo się rozwija poprzez sprawdzenie, czy całkowicie przylega do podłoża. Najłatwiej zaobserwować to na mokrych śladach, jakie dziecko zostawia na suchej i płaskiej posadzce, kartce papieru lub mokrym piasku. Można także przy pomocy farbek, odbić kolorowy ślad pomalowanej stopy na kartce papieru lub sprawdzić, w jaki sposób dziecko brudzi bosą stopę. Jeśli ślad nie ma wcięcia pośrodku stopy, dziecko prawdopodobnie ma płaskostopie. O płaskostopiu świadczy również chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp. Jeśli dziecko ma płaskostopie, możliwe jest, że podeszwy są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie buta niż po zewnętrznej. Niepokojącą oznaką może być także częste potykanie się lub przewracanie, a także częste chodzenie na palcach. Pamiętaj, że jeśli zauważysz objawy płaskostopia, konieczna jest wizyta z dzieckiem u ortopedy, który sprawdzi jego stopy i zaleci odpowiednie metody leczenia.

Warto regularnie udawać się do lekarza na wizyty kontrolne, ponieważ może on zdiagnozować problem nawet jeśli bezpośrednio nie widać objawów.

 

Wskazówki:

Dziecko nie powinno nosić używanych butów, np. po starszym rodzeństwie lub zakupionego od obcej osoby, ponieważ każda stopa jest inna i inaczej kształtuje wkładkę, która może potem negatywnie wpłynąć na kształt stopy kolejnego dziecka. Jeśli podejrzewasz u dziecka płaskostopie, nie podejmuj się leczenia na własną rękę, ponieważ może ono pogłębić wadę. To ortopeda powinien określić, czy potrzebne są specjalne wkładki oraz jakie ćwiczenia dziecko powinno wykonywać, aby skorygować kształt stopy.

 

Warto nabyć produkt pozwalający uniknąć groźnych następstw stosowania niewłaściwie wykonanego i źle dopasowanego obuwia. Firma POSTĘP należąca do grupy REN BUT posiada w swojej ofercie obuwie profilaktyczne. Zostały stworzone po to, by zagwarantować każdemu maluchowi ochronę przed powstawaniem lub pogłębianiem się różnego rodzaju deformacji oraz innych, nieraz bolesnych dolegliwości.

Zapraszamy:

Obuwie profilaktyczne - e-sklep